Lajme

Ja pse nuk po e merr Kosova liberalizimin e vizave

Autori: Ermirë Berisha 23:09 | 29 July 2022

Eksperti i Integrimeve Evropiane, Agron Hoti, ka thënë se një nga arsyet kryesore që nuk po realizohet liberalizimi i vizave është numri i vogël i popullsisë, shkruan Gazeta inFokus.

Hoti në një intervistë për emisionin N’Konak me Islam Morinën, është shprehur se tregu i vogël kosovar dhe problematikat politike po e vështirësojnë këtë proces.

“Thuhet një fjalë popullore mos qofsh vend i vogël, sepse kur je vend i vogël e ki shumë të vështirë të imponosh politika, sikur të ishim në ndonjë vend i madh me 100 milionë banorë apo me 500 milionë banorë do të trajtoheshim shumë më ndryshe nga Bashkimi Evropian. Jemi treg i vogël jemi në probleme politik me Serbinë, unë konsideroj se e kemi humbur momentumin në vitin 2014-2017 kur i jepnin botës pamje të tmerrshme”, tha Hoti./Gazeta inFokus/

Të tjera