Kuzhina

Ja pse kurrë nuk duhet të hani orizin e mbetur!

Autori: Gazeta inFokus 10:21 | 20 January 2020

Ka shumë arsye për të dashur orizin: është i lehtë për t’u përgatitur, i shijshëm, dhe pothuajse shkon me çdo ushqim tjetër.

Është një nga kokrrat më të vjetra të drithërave dhe një ushqim kryesor për miliona njerëz në të gjithë botën. Por a e dini se ka rregulla specifike për mbajtjen e orizit kështu që mund të hahet në mënyrë të sigurtë ditën tjetër? Nëse nuk mbahen siç duhet, në fakt mund të të bëjë vërtetë dëm, transmeton lajmi.net.

Oizi në temperaturën e dhomës
Ajo që ju duhet të mbani në mend kur është fjala për orizin është se si trajtohet kur është gatuar.

Oriz i mbetur kurrë nuk duhet të lihet në temperaturë dhome për një kohë të gjatë. Kjo është për shkak se orizi përmban një bakter, bacillus cereus , i cili mund të mbijetojë duke u zier. Dhe nëse orizi i gatuar mbetet për një kohë të gjatë në temperaturë dhome, ky bakter mund të rritet dhe të çojë në helmim me ushqim.

Ftoheni orizin para gatimit
Ajo që është gjithashtu e mirë të dish është se kjo baktere është rezistente ndaj nxehtësisë. Pra, nëse orizi i mbetur qëndron për një kohë të gjatë në temperaturën e dhomës, atëherë bakteret do të mbeten edhe pasi të jetë zier ose gatuar.

Me fjalë të tjera, për të shmangur marrjen e baktereve është e rëndësishme që shpejt të ftohni orizin para gatimit.

Sipas Living Jugore : “Oriz i gatuar është shumë i lagësht, i cili mund të jetë një terren ushqyes për rritjen e baktereve, nëse ai është lënë në temperaturën e dhomës për më shumë se dy orë.

Më pas vendosni orizin në një enë hermetike në frigorifer ose në një enë hermetike në frigorifer.

Të tjera