Lajme

“Iu keqësua gjendja pas aktivitetit fizik”, ekskluzivisht në Doktor Plus mund të shihni trajtimin e sportistit që vuan nga astma

Autori: Gazeta inFokus 11:00 | 16 May 2022

Astma është një sëmundje kronike goxha e përhapur. Sipas statistikave të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë janë rreth 300 milionë njerëz në botë që jetojnë me këtë sëmundje.

Derisa në Kosovë nuk kemi statistika megjithatë sipas doktoreshës së Mjekësisë Familjare ku edhe zakonisht kërkojnë trajtim personat me astmë, këto raste nuk janë të rralla.

Doktoresha, Sanie Klinaku-Nimoni, ekzkuzibvisht për Doktor Plus trajton një rast i cili ka vite që vuan nga astma e kjo e pengon edhe në profesionin e tij, duke qenë sportist.

Madje aktiviteti fizik ishte ai që i keqësoi gjendjen dhe pati nevojë për trajtim pasi iu vështirësua frymëmarrja.

Se si duhet të trajtohen këto raste, kush është më shumë i rrezikuar e cilët janë faktorët të cilët ndikojnë në përkeqësimin e simptomave të personave me astmë e kuptoni në storien në vazhdim./Gazeta Infokus/

Të tjera