Lajme

ISIS e mbajtën peng 3-vjeçarin, vetëm se i ati i kishte vënë emrin “Messi” (Foto/Video)

Autori: Gazeta inFokus 15:15 | 26 April 2017

Një djalë trevjeçar ishte rrëmbyer nga militantët e ISIS-it dhe ishte mbajtur për dy vjet peng, vetëm sepse mbante një emër, i cili nuk u “përshtatej” militantëve të ISIS-it.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për trevjeçarin, të cilit babai i tij i kishte vënë emrin e yllit të futbollit, Messi.

Çfarë i kishte “penguar” militantët e ISIS-it ishte fakti se me këtë emër, familja e tij kishin krijuar idhuj, duke i kërkuar që t’ia ndryshonin edhe emrin, duke e emërtuar me Hassan.

-Advertisement-

Djali, tanimë 5-vjeç ishte kidnapuar në vitin 2014 nga xhihadistët, nga shtëpia e tij në Sinjar, në veri të Irakut. Nëna dhe motra e tij gjithashtu ishin kidnapuar.

Gjatë dy viteve torturuese, ekstremistët e ISIS-it thuhet se e fyenin familjen e djaloshit, madje duke u kërkuar edhe shpërblesë – edhe pse nuk ishin të pasur.

Megjithatë, bëhet e ditur se tanimë Messi tash më është shpëtuar dhe është duke jetuar në një kamp Dohuk, në Irak. /Telegrafi/

Gjatë dy viteve torturuese, ekstremistët e ISIS-it thuhet se e fyenin familjen e djaloshit, madje duke u kërkuar edhe shpërblesë – edhe pse nuk ishin të pasur.

Megjithatë, bëhet e ditur se tanimë Messi tash më është shpëtuar dhe është duke jetuar në një kamp Dohuk, në Irak. /Telegrafi/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Afati i fundit për regjistrime në programin MSc. Data Science & Analytics në UNI – Universum International College – Powered…

Të tjera