Lajme

Irlandezët duan shfuqizimin e ligjit që ndalon abortin

Autori: Gazeta inFokus 09:18 | 26 May 2018

Sondazhet e fundit të botuara pas referendumit të Irlandës mbi abortin, sugjerojnë një votim të madh në favor të liberalizimit të ligjit.

Sondazhet nga The Irish Times dhe RTÉ sugjerojnë se rreth 69% votuan për shfuqizimin e një pjese të kushtetutës që në mënyrë efektive ndalon përfundimet.

Taoiseach (kryeministër) Leo Varadkar, i cili mbështeti reformat, tha se dukej sikur vendi ishte gati të “bënte histori”.

-Advertisement-

Numërimi zyrtar i votave do të fillojë në ora 09:00 lokale.

Ata që morën pjesë në referendumin e së premtes u pyetën nëse donin të shfuqizonin ose të ruanin një pjesë të kushtetutës të njohur si Amendamenti i Tetë, i cili thotë se një fëmijë i palindur ka të njëjtën të drejtë për jetë si një grua shtatzënë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Presidenti i UNI z. Alejtin Berisha, folës mbi temën “Women’s Role in Artificial Intelligence Development” në DOKUTECH, edicioni i 11-të

Të tjera