Lajme

INTERPOL arreston 1,333 persona për trafikim droge në 22 vende të botës

Autori: Gazeta inFokus 19:53 | 22 September 2022

Një operacion ndërkombëtar i koordinuar nga INTERPOL ka nxjerrë në shesh shkallën e gjerë të trafikut të drogës me sekuestrimin e lëndëve narkotike të paligjshme dhe kimikateve me vlerë prej më shumë se 717 milionë dollarëve.

Ky operacion ka rezultuar me arrestimin e 1333 të dyshuarve në mbarë botën, njofton Klan Kosova.

Operacioni “Lionfish V” që është zhvilluar ndërmjet datave 23 qershor – 31 korrik, synoi trafikimin e drogave të paligjshme përgjatë linjave ajrore, tokësore dhe detare në 22 vende në mbarë botën- përmes një qasjeje të koordinuar ndërkufitare, me më shumë se 291 tonë kimikate pararendëse dhe 35.5 tonë lëndë narkotike të sekuestruara.

Ndërsa drogat tradicionale si kokaina dhe kanabisi vazhdojnë të përfaqësojnë një pjesë të konsiderueshme të tregut të drogave të paligjshme, operacioni nënvizoi rritjen e prodhimit dhe shitjes së drogave sintetike si metamfetamina, captagon dhe ketamina.

Kimikatet pararendëse janë veçanërisht të vlefshme për organizatat kriminale sepse ato mundësojnë prodhimin dhe furnizimin të pafund të drogave sintetike me një kosto fitimi shumë të lartë.

Prodhimi i drogave sintetike nuk mbështetet në faktorë mjedisorë ose të jashtëm si kokaina dhe heroina dhe mund të prodhohet në mjedise urbane pranë qendrave kryesore të transportit.

Rezultatet operacionale:

Gjatë operacionit pesëjavor, autoritetet gjetën 1.8 tonë etaminë, 683 kilogramë metamfetaminë dhe 581 kilogramë captagon.

Konvulsione të rëndësishme përfshinin gjithashtu:

20.2 tonë kokainë

11.7 tonë kanabis

158 kilogramë heroinë

65,100 tableta dhe 48 kilogramë tramadol

9,500,000 tableta pseudoefedrinë të përdorura për prodhimin e metamfetaminës

dhjetëra armë zjarri, raketa dhe eksplozivë

Një super-laborator klandestin i sofistikuar për të prodhuar mijëra kilogramë ketaminë u çmontua në Kamboxhia, ku policia arrestoi një individ të kërkuar ndërkombëtarisht nga INTERPOL për shkelje të dyshuara transnacionale të kontrabandës së drogës.

1,333 arrestimet e bëra gjatë operacionit përfshijnë 25 kombësi të ndryshme, duke nënvizuar më tej sesi trafiku i drogës është një problem global që kërkon një përgjigje globale.

Operacioni zbuloi se trafikantët përdorin lloje të ndryshme mënyrash transporti për të kontrabanduar narkotikët e tyre, duke përfshirë ngarkesën detare të kontejneruar, linjat ajrore, shërbimet postare/postë ekspres, automjetet tregtare, anijet GOFAST dhe avionët e vegjël.

Të tjera