Lajme

Inteligjenca amerikane: Putin po përgatitet për konflikt të zgjatur dhe të përshkallëzuar – çfarë pritet

Autori: Gazeta inFokus 14:31 | 11 May 2022

Komuniteti i inteligjencës amerikane beson se lufta e presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë ka të ngjarë të bëhet “më e paparashikueshme dhe të përshkallëzohet” në muajt e ardhshëm, i tha Kongresit drejtuesja e inteligjencës kombëtare të vendit, Avril Haines, shkruan CNN.

Duke folur në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit të martën, Haines tregoi një pamje të zymtë dhe të pasigurt të fazës tjetër të pushtimit të Putinit. Ajo tha se lëvizja e tij e ardhshme do të jetë e vështirë të parashikohet pjesërisht sepse “Putini përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale konvencionale ushtarake të Rusisë”.

Haines tha se situata në terren mund të “rrisë gjasat që Presidenti Putin të kthehet në mjete më drastike”. Kjo mund të përfshijë “përfshirë vendosjen e ligjit ushtarak, riorientimin e prodhimit industrial ose veprimet ushtarake potencialisht përshkallëzuese”.

Gjithashtu shtoi se komuniteti i inteligjencës nuk beson se Putini do t’i drejtohej përdorimit të armëve bërthamore nëse nuk ndjente se kishte një kërcënim ekzistencial për Rusinë.

Komentet e Haines vijnë ndërsa luftimet intensive vazhdojnë në lindje të Ukrainës, ku Rusia po përpiqet të pushtojë territorin. Megjithatë, komuniteti i inteligjencës beson se qëllimet e Putinit shtrihen shumë përtej rajonit lindor të Donbasit. “Edhe nëse ato janë të suksesshme, ne nuk jemi të sigurt se lufta në Donbas do t’i japë fund efektivisht luftës,” tha Haines.

Putin, tha ajo, dëshiron të pushtojë dy rajonet lindore të Donetskut dhe Luhanskut, të kontrollojë qytetin e Khersonit dhe potencialisht të zgjasë një urë tokësore rreth shkallës jugore të vendit në Transnistria, një rajon i mbështetur nga Rusia në Moldavi.

Por për të arritur në Transnistri, komuniteti i inteligjencës beson se Putinit do t’i duhet të nisë një mobilizim të plotë brenda Rusisë, një hap që ai nuk e ka bërë deri më tani. “Ndërsa Rusia dhe Ukraina besojnë se mund të vazhdojnë të bëjnë përparim ushtarakisht, ne nuk shohim një rrugë të qëndrueshme negocimi përpara, të paktën në afat të shkurtër”, tha Haines.

Të tjera