Lajme

“Integrimi i Maqedonisë, prioritet i qeverisë së re”

Autori: Gazeta inFokus 13:13 | 13 May 2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare, porositë, të cilat së fundmi vijnë nga diplomatët e huaj veçanërisht ato nga Brukseli se Maqedonia nëse arrin të dalë nga kriza dhe fokusohet në realizimin e reformave në sistemin gjyqësor, Brukseli do ta mbështesë Qeverinë e re të Maqedonisë me hapjen e negociatave për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian , i shohin një shans shumë të madh për të ardhmen e vendit në rrugëtimin euroatlantik

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Arbër Ademi, vlerëson se duhet t`i jepet fund sa më shpejt krizës politike për t’i hapur rrugë formimit të Qeverisë së re, siç ka theksuar ai, reformatore, e cila do të angazhohet për të ardhmen euro-atlantike.

Bojan Mariqiq nga Qendra për Strategji Evropiane, thotëpër Radion Evropa e Lirë se përshpejtimi i procesit të integrimit të Maqedonisë në BE, paraqet skenar shumë real.

Mariqiq vlerëson se situata e brishtë politike, e cila po zgjat për më shumë se dy vjet, mund të sanohet përmes integrimit të vendit në NATO dhe familjen evropiane.

Ndërkaq, Besa Kadriu nga Fakulteti i Shkencave Politike në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, për Radion Evropa e Lirë thotë se qendrat vendosëse, Brukseli dhe Uashingtoni, u kanë dhënë një porosi të qartë autoriteteve të vendit se për ta është i patolerueshëm mosfunksionimi i shtetit ligjor.

Kadriu vlerëson se përkrahja e BE-së si në sferën ekonomike, ashtu dhe atë politike, asnjëherë s`ka munguar, por kjo përkrahje në masë të madhe është nëpërkëmbur nga strukturat qeveritare.

Sipas saj, nëse Qeveria e re e Maqedonisë tregon gatishmëri për të përmbushur obligimet që ka marrë në drejtim të realizimit të reformave, në atë rast faktori ndërkombëtar i ka bërë të qartë Maqedonisë se do ta përshpejtojë rrugëtimin e anëtarësimit në strukturat euroatlantike.

Ndryshe, Maqedonia si shtet, për t’u anëtarësur.

Gazetaria Digjitale – Profesioni i së ardhmës

Të tjera