Lajme

IKSHPK-ja bën thirrje për bartjen e maskave

Autori: Gazeta inFokus 11:11 | 22 June 2022

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, përsëri ka bërë thirrje qytetarëve që të i bartin maskat në ambientet e  mbyllura, shkruan Gazeta Infokus.

Përmes një njoftimi për media nga IKSHPK-ja kanë bërë thirrje edhe për vaksinim e kjo thirrje e tyre po bëhet pas rritjes së rasteve me Covid-19 gjatë ditëve të fundit.

“Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe  vaksinohuni! Kosova shënon këtyre ditëve rritje të rasteve të reja të COVID-19 por fatmirësisht nuk ka raste të vdekjeve nga kjo sëmundje. Në vende të ndryshme të botës, po regjistrohen raste të shumta të COVID-19, sepse pandemia COVID-19 nuk ka mbaruar. IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështërsi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së./Gazeta Infokus/

Më poshtë gjeni njoftimin e tyre të plotë:

Të tjera