Sport

‘IFFHS’ shpall Lionel Messin më të mirin për vitin 2019

Autori: Gazeta inFokus 23:28 | 28 November 2019

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS), ia ka dhënë çmimin e më të mirit në botë Lionel Messi.

10-shi magjik i Barcelonës ka marrë 299 pikë duke u vlerësuar si organizatori më i mirë, duke lënë prapa mesfushorin e Manchester City, Kevin de Bruyne me 85 pikë.

I treti renditet Eden Hazard i Real Madridit, me 55 pikë.

Më poshtë keni disa nga organizatorët/mesfushorët më të mirë sipas (IFFHS) për vitin 2019.

Messi gjithashtu vitin që po lëmë pas ka fituar edhe çmimin ‘The Best’ nga FIFA, ‘Këpucën e Artë’, derisa është favoriti numër një edhe për ‘Topin e Artë’.

Të tjera