Uncategorized

Humbja e Ukrainës do të vendoste në rrezik vlerat e BE-së, thotë Michel

Autori: Gazeta inFokus 14:22 | 22 February 2024

Një disfatë e Ukrainës do të vinte në rrezik vlerat evropiane, prandaj nuk ka alternativë përveç vazhdimit të mbështetjes së Evropës, tha presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, një grupi mediash, përfshirë Euractiv, në një intervistë.

“Një humbje e Ukrainës nuk mund të jetë një opsion, sepse ne të gjithë e kuptojmë se ku do të ishte dhe cilat do të ishin pasojat nëse do të kishte,” tha Michel, ndërsa lufta e Rusisë kundër Ukrainës do të hyjë në vitin e saj të tretë të shtunën (24 shkurt).

“Askush nuk mund të parashikojë se si do të jetë situata e brendshme në Rusi, por ajo që është e qartë, nëse Ukraina humbet këtë luftë, do të ketë një rrezik të madh për vlerat tona”, shtoi ai.

-Advertisement-

BE-ja dhe udhëheqësit e saj kryesorë e kanë bërë të qartë se synojnë të vazhdojnë të mbështesin Kievin, por dërgesat e municioneve artilerie janë ngadalësuar dhe ka pasiguri për paketën e ardhshme të ndihmës ushtarake nga Brukseli.

“Ekziston një Plan A – dhe vetëm një Plan A – dhe ky është mbështetja për Ukrainën”, tha Michel.

Pas vendimeve të mbështetjes politike dhe financiare në dy samitet e mëparshme të BE-së, liderët e bllokut në mars pritet të bien dakord për më shumë ndihmë ushtarake afatgjatë për Ukrainën në kuadër të Facilitetit Evropian të Paqes të BE-së (EPF), që përdoret për furnizimet me armë në Ukrainë.

Megjithatë, vendet anëtare të BE-së deri më tani nuk kanë gjetur një marrëveshje për një reformë dhe rimbushje për fondin.

I pyetur se kur pret një marrëveshje, Michel tha se çështja duhet të zgjidhet “në javët e ardhshme”, por më e fundit të finalizohet në tryezën e liderëve të BE-së në samitin e tyre të marsit.

“Ne mund të vërejmë se ka edhe disa vështirësi në Shtetet e Bashkuara dhe unë sinqerisht shpresoj se ata do të ndjekin shembullin tonë sepse këto para për Ukrainën janë një investim në paqe dhe stabilitet”, tha Michel, transmeton Klankosova.tv.

Udhëheqësit evropianë janë në ankth për mbajtjen e një pakete ndihme për Ukrainën prej 60 miliardë dollarësh në Kongresin e SHBA, që ka vënë në pikëpyetje angazhimin afatgjatë të Uashingtonit, pasi republikanët kërkojnë masa të sigurisë kufitare për të miratuar projektligjin.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera