Lajme

Humbi në zgjedhjet e PE-së, kryeministri i Belgjikës njofton mes lotësh dorëheqjen

Autori: Gazeta inFokus 08:08 | 10 June 2024

Me lot në sy, kryeministri i Belgjikës, Alexandre de Croix, njoftoi dorëheqjen, pasi partia e tij ra në zgjedhjet parlamentare të mbajtura në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane.

Partia e tij e qendrës së djathtë, Liberalët dhe Demokratët Flemish të Hapur, pa që numri i saj të binte pasi mori vetëm 5.7%, sipas sondazheve.

Edhe kryetari i partisë, Tom Ongena, ka bërë të ditur se do të japë dorëheqjen.

-Advertisement-

“Për ne ishte një natë veçanërisht e vështirë, ne humbëm”, u tha ai mbështetësve të tij.

“Jam i bindur se na duhet urgjentisht një qeveri e re, me kompetenca të plota”, shtoi ai, duke shtuar se “mesazhi i votuesve është i qartë”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova vlerësohet për herë të tretë "Banka e Vitit 2023 në Kosovë" nga The Banker

Të tjera