Lajme

Hoxhaj kritikë ndaj Borrellit e Lajçakut: Janë fshehur, s’po mbajnë qëndrim për çfarë ka ndodhur në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 21:21 | 04 October 2023

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euronews Albania se Miroslav Lajçak dhe Josep Borrell heshtën para Kosovës.

Ai sulmoi dy diplomatët duke thënë se nuk e kanë bërë punën e ndërmjetësimit si duhet.

“Unë nuk po shoh iniciativë nga ana e Borrell dhe Lajçak të cilët janë fshehur, të cilët s’po mbajnë qëndrim për çfarë ka ndodhur në Kosovë në një kohë kur vet Borrell dhe Lajçak kanë pasur përgjegjësi si ndërmjetësues në një dialog të normalizimit të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë. Ata të cilët kanë qenë në krye të tavolinës mes shtetit të Kosovës dhe shtetit serb, të heshtin, mos të marrin iniciativë për vendosje të sanksioneve në raport me Serbinë, mos marrjen iniciativë që këta kriminelë t’i dorëzohen drejtësisë kosovare, të mos kenë vizion politik se si do të duket e ardhmja e dialogut, na bën me dije se Kosova pas 24 shtatorit ka hyrë në një fazë komplet të re të historisë së saj,” u shpreh Hoxhaj.

-Advertisement-Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

BURSA të plota në Infermieri dhe PUNËSIM në Gjermani ofrohen nga UNI-Universum International College dhe Klinika Gjermane “Knappschaft”

Të tjera