Lajme

Holandezët kanë frikë nga tërmetet për shkak të rritjes së prodhimit të gazit

Autori: Gazeta inFokus 19:36 | 12 January 2022

Kompanitë në Holandë po përgatiten të dyfishojnë pothuajse prodhimin e gazit në rajonin e Groningenit për shkak të rritjes së kërkesës në Gjermani, pavarësisht pakënaqësisë së qytetarëve për shkak të rritjes së rrezikut të tërmeteve të lehta.

Gjermania ka të ngjarë të ketë nevojë për rreth 1.1 miliard metra kub gaz këtë vit biznesi.

Në fillim të kësaj jave, Ministria e Ekonomisë u përpoq të qetësonte qytetarët që jetonin pranë fushave të gazit dhe ankoheshin për prodhimin pas qindra tërmeteve dhe dëmtimeve kryesisht të lehta.

Qeveria ka premtuar të ndalojë prodhimin e gazit në Groningen deri në fund të vitit të ardhshëm, por holandezët kanë një detyrim kontraktual për të furnizuar Gjermaninë me gaz për momentin.

Sekretari i Shtetit të Holandës Hans Vijlsbrief, portofoli i të cilit përfshin gjithashtu gazin, tha se do të lobonte në Ministrinë e Ekonomisë së Gjermanisë për të reduktuar porositë e gazit.

Ish-ministri i Ekonomisë Stef Blok i tha Parlamentit se deri në 7.6 miliardë metra kub gaz do të duhej të prodhoheshin në Groningen këtë vit, krahasuar me 3.9 miliardë të planifikuar fillimisht.

Prodhimi do të duhet të rritet pjesërisht për shkak të vonesave në ndërtimin e një fabrike të azotit dhe për shkak të kërkesës më të lartë gjermane, shpjegoi Blok.

“Kjo ndodhi, ndër të tjera, sepse masat e kursimit të energjisë rezultuan më keq sesa pritej”, u shpjegoi Blok ligjvënësve.

Ai tha gjithashtu se në dhjetor i kishte shkruar homologut të tij gjerman Robert Habeck dhe shprehu “shqetësim serioz” për zhvillimin e situatës, duke i kërkuar atij të shqyrtojë nëse “efektet e konsumit më të lartë të gazit mund të minimizohen”, përcjell Hina.

Të tjera