Lajme

Hitleri nisi komandot të shpëtonin Musolinin, pas lufte njëri prej tyre bashkëpunoi me izraelitët

Autori: Gazeta inFokus 18:36 | 18 July 2022

Në vitet 1940, Adolf Hitleri nuk kishte shumë miq. Megjithatë, ai e konsideroi Benito Musolinin një ndër personat më të afërt. Pra, kur Musolini humbi mbështetjen e vendit të tij, Gjermania ishte gati t’i ofronte ndihmë, aq sa në 1943 ndërhyri për të shpëtuar diktatorin italian.

Vitet e hershme të Musolinit dhe shkëputja nga socializmi

Benito Mussolini lindi në Predappio në 1883. Babai i tij ishte një farkëtar dhe nëna e tij ishte një mësuese katolike. Në shkollë, ai shpesh ka pasur përplasje si me mësuesit ashtu edhe me nxënësit e tjerë. Në vitin 1902, Musolini emigroi në Zvicër për të shmangur shërbimin e detyrueshëm ushtarak. Ndërsa ishte atje, ai u interesua shumë për socializmin.

Ai u shkëput nga partia, megjithatë, kur bëri thirrje për ndërhyrjen e Italisë në Luftën e Parë Botërore. Pas përjashtimit të tij nga partia socialiste, ai filloi të mbështesë kauzat fashiste, raporton abcnews.al.

Marrëdhënia midis Hitlerit dhe Musolinit

Ndërsa nazizmi bazohej pjesërisht në fashizëm, Hitleri dhe Musolini nuk ndanin të njëjtat besime, veçanërisht kur bëhej fjalë për racizmin. Ekziston një histori e vitit 1932 kur Musolini foli me një gazetar të quajtur Indro Montanelli, i cili kohët e fundit kishte botuar një libër të quajtur Io e il Duce. Musolini diskutoi një pjesë të librit të autorit ku ai foli për rëndësinë e hebrenjve për ekonominë italiane. Kryeministri italian i tha: “Ti ke miratimin tim: racizmi është diçka e  gjermanëve!”

Hitleri, nga ana tjetër, ishte shumë adhurues i Musolinit. Sipas profesorit të historisë Christian Goeschel, kancelari gjerman e konsideronte Musolinin si një figurë frymëzuese. Madje ai i kërkoi kryeministrit italian një foto me autograf në fillim të viteve 1930.

Fuqia e Musolinit fillon të zbehet

Kur shpërtheu Lufta e Dytë Botërore, Musolini u bë bashkë me Adolf Hitlerin dhe fuqitë e Boshtit. Italianët zhvilluan një fushatë në shkallë të gjerë në Afrikën e Veriut me shpresën se Britania do të shembet dhe Italia do të ishte në gjendje të merrte territore të mëdha.

Musolini ia doli të merrte Somalinë. Megjithatë, forcat italiane filluan të pësonin humbje të mëdha. Në fillim të vitit 1943, forcat aleate mundën Fuqitë e Boshtit në fushatën e Tunizisë.

Pavarësisht 20 viteve në pushtet, Musolini ishte në probleme serioze. Qeveria e Kryeministrit u kthye kundër tij, Musolini u informua se ushtria e tij nuk donte më të luftonte për të.

Hitleri hartoi një plan

Mbreti e arrestoi Musolinin dhe ushtarët italianë e çuan në një vend të panjohur. Adolf Hitleri ishte jashtëzakonisht i shqetësuar për lajmin. Kancelari gjerman kishte frikë se udhëheqësi i ri në Itali do të bashkohej me forcat aleate. Udhëheqësi nazist vendosi se mënyra më e mirë do të ishte të shpëtonte Musolinin.

Hitleri ishte serioz në lidhje me shpëtimin e udhëheqësit fashist. Kancelarja gjermane angazhoi Otto Skorzeny, në gjurmimin e lëvizjeve të Musolinit. Dhe Skorzenit nuk iu desh shumë kohë për të përmbushur misionin e tij me sukses, raporton abcnews.al.

Ai ishte në gjendje të përgjonte transmetimet radio të bëra nga ushtria italiane. Pas dy muajsh, Skorzeny zbuloi se Musolini po mbahej në Hotel Campo. Sidoqoftë, puna nuk ishte e përfunduar. Nazistët duhej të krijonin një plan shpëtimi.  Skorzeny vuri në dukje se hoteli ndodhej në majë të një mali, duke përjashtuar një sulm me parashutë.

Megjithatë, ekipi nazist i shpëtimit e kuptoi shpejt se mund të zbarkonte një skuadron avionësh në një pjesë të vogël toke. Më 12 shtator 1943 Skorzeny dhe ekipi i tij i komandove SS dhe parashutistëve ‘Fallschirmjäger’ hipën në dhjetë avionë DFS 230. Pjesa e tokës rezultoi të ishte një shpat shkëmbor, duke plagosur disa nga burrat e përfshirë në përpjekjen e shpëtimit.

Pas zbarkimit të tyre, grupi mori një rob gjeneralin Fernando Soleti. Italianët e liruan Musolinin. Besohet se i gjithë bastisja e hotelit u realizua vetëm për  10 minuta. Pas suksesit të misionit, kryeministri italian iu dorëzua personalisht Hitlerit pas shpëtimit të tij.

Ndërsa jo çdo detaj i misionit është konfirmuar si fakt, ajo që dimë është se operacioni rezultoi i suksesshëm.

Një jetë në mërgim

Hitleri donte të rrëzonte mbretin italian dhe shpresonte që Musolini ta mbështeste atë. Musolini, megjithatë, kishte pak interes për ta bërë këtë. Gjatë një viti e gjysmë të ardhshëm, ish-udhëheqësi italian jetoi në qytetin e Lombardisë. Ai ishte në thelb një udhëheqës kukull pasi nazistët kufizuan udhëtimin dhe komunikimin e tij, raporton abcnews.al.

Në prill të vitit 1945, me trupat aleate që marshonin drejt tij, Musolini dhe zonja e tij, Clara Petacci, shpresuan të arratiseshin në Zvicër. Ata u kapën gjatë rrugës në liqenin e Komos.

Ish-udhëheqësi fashist u ekzekutua me armë zjarri. Trupi i tij u zhvendos në Milano, ku u var me kokë poshtë në një pikë karburanti. /abcnews.al

Të tjera