Lajme

Hill paralajmëron Serbinë për marrëdhëniet me Rusinë – flet për dialogun dhe gjetjen e një zgjidhjeje

Autori: Gazeta inFokus 21:14 | 29 November 2023

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur për veprimet e Serbisë dhe vazhdimin e raporteve të Beogradit me Moskën zyrtare pavarësisht luftës së paprecedent që Vladimir Putin po bën kundër Ukrainës.

Hill ka thënë se është plotësisht e paqëndrueshme që Serbia të vazhdojë marrëdhëniet e mira me Rusinë, duke qenë se shteti rus ka shkaktuar kaos në gjysmën e botës.

“Serbia është një vend që krenohej me marrëdhëniet shumë të mira me vendet anembanë botës, përfshirë edhe Rusinë. Është krejtësisht e paqëndrueshme të vazhdohen marrëdhëniet e mira me Rusinë. Rusia krijoi kaos në gjysmën e botës, shkaktoi probleme të mëdha për të gjithë”, ka deklaruar Hill, njofton euronewsal.

-Advertisement-

Gjatë një deklarate në Forumin Ekonomik të Beogradit, Hill vuri në dukje përpjekjet e vazhdueshme të Bashkimit Evropian për të gjetur një zgjidhje përmes dialogut dhe theksoi rëndësinë e njohjes nga palët për situatën e serbëve në veri të Kosovës.

Ai po ashtu shtoi se është thelbësore që Kosova të formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe si një hap për të avancuar në skenën ndërkombëtare dhe për të shtuar kapacitetet e saj diplomatike.

Në shkëmbim, Serbia duhet të tërhiqet nga pengesat, duke i hapur rrugën Kosovës për të kërkuar anëtarësim në organizata ndërkombëtare, duke përfshirë ata vendet brenda BE-së që ende nuk e kanë njohur si shtet të pavarur.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Shijoni eksperiencën e re të blerjes në Meridian Express x EXFIS!

Të tjera