Rajoni dhe Bota

Hëna e parë e plotë dhe eklipsi hënor i dekadës së re (FOTO)

Autori: Gazeta inFokus 11:53 | 12 January 2020

Mbrëmjen e së premtes është parë një eklips penumbral hënor, i cili sheh hënën të errësuar nga hija e jashtme e Tokës dhe e bënë të jetë hëna e parë e plotë edhe eklipsi i parë i dekadës.

Eklipsi hënor penal i së Premtes – thuhet se i jep hënës një ngjyrë të njomur dhe ishte i dukshëm nga prej orës 18:00 deri 22:00h, kryesisht në Evropë dhe Azi, transmeton Klan Kosova.

Këtu janë disa nga fotografitë më të mira të së premtes.

Të tjera