Lajme

Haziri: Kurti u fsheh pas hijes së madhe të ambasadorit Hovenier

Autori: Gazeta inFokus 18:33 | 01 December 2022

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti duke thënë se u fsheh pas hijes së ambasadorit amerikan Jeff Hovenier.

Haziri përmes një shkrimi në Facebook tha se kjo qeveri vetëm e ka penguar procesin e vizave.

Sipas tij, pse është dashtë e gjithë kjo dramë nga Kurti, duke i rrezikuar seriozisht raportet me ShBA-në, të ndërtuara tash e 32 vjet më parë nga Presidenti Rugova, e pas dy ditësh të pranojë gjithçka.

Postimi i plotë:

A e patë Kurtin si iku e si u fshehë pas hijes së madhe të ambasadorit amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier?!

Kur e ka lutur BE kryeministrin e Kurti në vitin e parë të qeverisjes për të hyrë në dialog, ky i fundit ka thënë se nuk është prioritet i qeverisjes së tij.

Fillimisht ka kërkuar rishikim të marrëveshjeve, lexim të transkripteve e procesverbaleve, duke akuzuar rëndë qeveritë paraprake.

Prej prioritetit të shtatë, ky kryeministër e nxorri në prioritetin e parë dialogun me Serbinë dhe i pranoi të gjitha marrëveshjet, e duke hequr dorë krejtësisht edhe nga konfiskimi dhe gjobat për targat.

Pse u dashtë kjo dramë nga Kurti, duke i rrezikuar seriozisht raportet me ShBA-në, të ndërtuara tash e 32 vjet më parë nga Presidenti Rugova, e pas dy ditësh të pranojë gjithçka?!

Çka të themi tash pos që me mashtrime perfide i fitoi zgjedhjet e fundit?!

Veç keni pengu për vizat, asgjë s’keni bërë për MSA e NATO përpos raporteve tê tensionuara me ta. Nuk keni prapa kujt të fshiheni!

Të tjera