Lajme

Haxhiu flet për marrëveshjen e burgjeve me homologun danez

Autori: Gazeta inFokus 14:03 | 13 February 2024

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, sot ka pritur në takim në ministrinë e Drejtësisë, homologun danez, Peter Hummelgaard.

Gjatë takimit u diskutua rreth rëndësisë së ratifikimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Danimarkës për marrjen në shfrytëzim të hapësirave të burgut në Gjilan.

Në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë thuhet se që nga muaji korrik, për shkak të bllokimit me mosvotim të marrëveshjeve ndërkombëtare, kjo marrëveshje ka mbetur pa u ratifikuar.

-Advertisement-

Në anën tjetër, Haxhiu ka njoftuar Hummelgaard se Shërbimi Korrektues i Kosovës veçse ka filluar procedurat për hartimin e specifikave teknike për adoptimin e hapësirave banuese si dhe rekrutimin e stafit shtesë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Black Friday ne Artmotion

Të tjera