Fokus

Haradinaj: Gjenerali serb nuk tregoi edhe diçka tjetër që i thanë në Rusi, se as ata nuk kanë “kaçik”

Autori: Halil Berisha 15:52 | 06 August 2019

Gjenerali i ushtrisë serbe, Milan Mojisiloviq, që ishte në një vizitë në Rusi, tha që këta të fundit i kanë premtuar ndihmë në sfidat në Kosovë dhe se do të interesohen për sigurinë e serbëve në të gjithë territorin.

Kjo deklaratë u pa si kërcënim ndaj Kosovës dhe ngjalli reagime të shumta.

Mirëpo, i kontaktuar nga gazeta inFokus, nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës, dhe ish-komandanti i UÇK-së, Nasim Haradinaj, ka thënë që Rusia këso premtime kishte edhe gjatë luftës.

“Nuk janë risi këto kërcënime, se vazhdimisht prej që e kanë humb Kosovën, kanë pas kërcënime, nuk është risi as ajo që Rusia e mbështetë, po shihet se Mojisiloviq, don ta rrej popullin e vet, veten, por edhe neve, kjo pasi opinion të njëjtë të Rusisë e kanë pas edhe kur e kanë nis luftën edhe atëherë iu kanë premtu ndihmën, por ata e dijnë kaçikun e vet”.

Sipas Haradinajt, Serbia maksimum ka tre aleatë që ndoshta në një rast lufte do të iu ndihmonin pak, shkruan gazeta inFokus.

Megjithatë, sipas Haradinajt, Kosova ka krejt tjera marrëdhënie, derisa kujton edhe një kohë gjatë luftës së vitit 1999, kur SHBA-të nuk iu frikësuan as luftës me Kinën për Kosovën.

“Serbia, krejt aleatët që ndoshta iu ndihmojnë pak, i kanë tre, ne veç gjatë luftës Kosova i ka pas 24 shtete që e kanë bombardu Serbinë, por edhe ambasadën kineze aty”.

Kësisoj, Haradinaj thotë që ajo çka ka thënë Mojisiloviq, për premtimin Rus, mund të jetë e vërtetë, por Haradinaj thotë që Mojisiloviq nuk tregoi edhe diçka tjetër që i kanë thënë rusët.

“Janë të vetëdijshëm ata, Mojisiloviq nuk ka rrejt, por e ka mshef një të vërtetë tjetër, që Rusia iu ka thënë mos me luajt me zjarrin, dëshira është e madhe, por takati i vogël, duke marr parasysh që jemi të pavarur e të njohur prej mbi 100 shteteve. Kjo është ëndërr që i stimulon, është Pazar me ju shitë armë që këta me i ble, Serbinë e ka për pazare, ky është qëllimi i Rusisë. Gjenerali e ka fsheh një të vërtetë, pasi Rusia iu ka thënë që është e pamundur të kthehet Kosova, se kanë aleatë shumë të fortë, sikur SHBA-të”

Ndërsa, sipas ish-komandantit të UÇK-së, as Kosova nuk është tani e njëjtë si në vitin 1999, shkruan gazeta inFokus.

“Mojisiloviq ka harru me gjasë që ne tash kemi një brez të rinjsh, që nëse kanë lindur mas lufte janë 20 vjeçar, janë më të fortit në luftë, e ata që kanë qenë të vegjël gjatë luftës, nuk janë të mësuar me robërinë, e dijnë çka është liria”./Gazeta inFokus/

Të tjera