Lajme

Haki Abazi reagon pas tensioneve në kuvend

Autori: Gazeta inFokus 14:40 | 05 May 2022

Deputeti i VV-së Haki Abazi ka reaguar pas përpalsjeve në kuvend ndërmjet të partisë në pushtet dhe PDK-së, ku PDK-ja pengoi votimin e dy gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Abazi në rrjetin social Facebook ka shkruar se zhurma të cilën e ka krijuar PDK,LDK dhe AAK është qyqarllak dhe frikë nga progresi i reformimit.

“Piskama e PDK, LDK dhe AAK në kuvend është qyqarllak dhe frikë nga progresi dhe suksesi i reformimit. Ata që e shkatrruan dhe e vjedhën dhe i falën tokën vetës po i druhen drejtësisë dhe po duan që të bllokojnë punën e Kuvendit. Ata që i mbajtën Serbisë zhagun sa ishin në pushtet sot duan të bllokojnë punën e institucioneve demokratike me legjitimitet qytetar pikërisht në momentin e avancimit të pozitës ndërkombtare të vendit. Kënd po e mbrojnë dhe kënd po e përfaqësojnë, në interes të kujt janë duke vepruar”.

Të tjera