Lajme

Gruevski sot para gjyqit në karrigen e të akuzuarit

Autori: Gazeta inFokus 08:45 | 03 May 2017

Sot në Gjykatën Penale do të vazhdojë gjykimi për rastin ‘Dhunë’, i cili akuzohet ish-kryeministri Nikolla Gruevski, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Si dëshmitarë janë ftuar 22 persona, mes të cilëve janë kryetari i Komunës Qendër Andrej Zhernovski, kryesuesi i Këshillit të komunës, Mirosllav Shipoviq, drejtori i Qendrës ë parkingut, Sasha Bogdanoviq.

Bëhet fjalë si nxitje e zyrtarëve të OBRM-PDUKM me urdhër të Gruevskit për dhunë, gjegjësisht shuplakat ndaj Zhernovskit.

Seanca e fundit u mbajt më 10 mars, por nuk u paraqit Gruevski, Janakiesit, Rangellova por as edhe 11 të akuzuarit tjerë për dhunë.

Sipas akuzës, Gruevski në rastin në fjalë është porositësi i dhunës, kurse Janakiesit ka pranuar përmes antarëve të partisë të zbatojë dhunë ndaj kryetarit të Komunës Qendër, Andrej Zhernovski dhe antarëve tjerë të Këshillit komunal.

Vip Card e Petrol Company ofron tri herë zbritje

Të tjera