Lajme

Grabovci: Pas dështimit të Mustafës në Bruksel, vendi duhet të shkojë në zgjedhje

Autori: Gazeta inFokus 21:13 | 25 April 2017

Në takimin e sotëm në mes të kryeministrit dhe komisonerit për Migrim, Punë të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulous, është diskutuar propozimi i Mustafës që Kosovës t’i heqen vizat pa e miratuar demarkacionin.

Komunikata e Qeverisë nuk tregon se propozimi i kryeministrit për BE’në për liberalizimin e vizave; pezullimi i ratifikimit të demarkacionit, nuk ka kaluar.

Sipas zëdhënëses së Komisionit Europian Tove Ernst, Avromoplos vlerëson përpjekjet e kryeministrit Mustafa për demarkacionin me Malin e Zi dhe por që ka kërkuar nga ky i fundit që demarkacionin ta dërgojë në Kuvend.

-Advertisement-

Si i tillë ky kusht i BE’së mbetet i pa ndryshueshëm, dhe i pa negociueshëm, raporton Tribuna Channel.

Deputeti nga radhët e PDK’së, Adem Grabovci, e konsideron si dështim hapin e kryeministrit Mustafa për largimin e këtij kushti për liberalizim të vizave.

Madje Grabovci tha se nëse nuk kryhen çështjet madhore për të cilën kanë lidhë koalicion, atëherë duhet t’i hapim rrugë zgjedhjeve.

“Ky koalicion është kriju, është lidh për të marrë vendime të vështira, jo të lehta. Kemi qenë shumë të vetëdijshëm që kemi të përballemi me sfida dhe ka qenë e domosdoshme që të kemi një koalicion të madh për të marrë këto vendime. Përderisa këto vendime nuk jemi në gjendje që t’i marrim atëher normalisht se nuk guxojmë të përjashtojmë edhe mundësinë e shkuarjes në zgjedhje”, tha GrabovciAnëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Përsëri në shkollë me OFERTA shembullore!

Të tjera