Lajme

Google mund të zëvendësojë disa punonjës me AI, ja vendet më të rrezikuara

Autori: Gazeta inFokus 16:15 | 26 December 2023

Google thuhet se po konsideron të zëvendësojë disa nga stafi me inteligjencë artificiale.

Sipas një raporti nga The Information, kompania po kërkon ose të ricaktojë ose të lëshojë disa anëtarë të ekipit të shitjeve, punët e të cilëve u automatizuan së fundmi nga mjetet e reja të AI të kompanisë.

Në fillim të këtij viti Google lançoi “një epokë të re reklamash të fuqizuara nga AI” si një mënyrë për të përmirësuar përvojat e reklamuesit me kompaninë, duke përfshirë krijimin e aseteve të dizajnuara nga AI nga klientët për fushatat reklamuese të krijuara posaçërisht për reklamuesin.

-Advertisement-

Google thuhet se ka 30,000 punonjës që punojnë në sektorin e saj të reklamave, me pothuajse gjysma e atyre që janë të përfshirë në shitjen e reklamave për shërbime të veçanta të reklamave të Google, të cilat nuk nevojiten më falë adoptimit të AI nga reklamuesi. Zëvendësimi i punonjësve me inteligjencë artificiale mund të rrisë në planin afatgjatë rezultatin e Google.

Punët e reklamimit nuk janë të vetmet pozicione që janë të ndjeshme për t’u zëvendësuar nga inteligjenca artificiale. Ndërsa AI bëhet më i avancuar, disa pozicione të mbajtura tradicionalisht nga punonjësit njerëzorë janë potencialisht në rrezik për t’u zëvendësuar nga AI.

Një raport nga kompania e mbajtjes në internet Hostinger në fillim të këtij viti zbuloi se AI ka potencialin të zëvendësojë disa vende pune në transportin e kujdesit shëndetësor dhe shërbimet financiare, ndër të tjera.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera