Lajme

Goditja e parë afrikane në Kosovë, nga java e ardhshme temperatura deri në 36 gradë Celsius

Autori: Gazeta inFokus 22:22 | 25 June 2022

Në Shqipëri vala e nxehtësisë ka filluar disa ditë më parë dhe temperaturat 33 ose 34 gradë Celsius tanimë janë bërë të përditshme në shumë vise tjera mesdhetare të Shqipërisë.

Në Kosovë dhe Maqedoni ka pasur ditë nxehta por që po ndërpriten shpeshherë nga rrebeshet e shiut, por gjatë javës së re dhe fillimit të korrikut temperatura të larta me origjinë nga Afrika Veriore do të përfshijnë edhe Kosovën.

Në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore temperatura maksimale pritet të arrijë deri në 38, madje nuk përjashtohet mundësia që ajo të ‘prek’ edhe shifrën 40 nën hije, ngase normalisht direkt në diell dhe në zonat e betonizuara urbane temperatura mund të shkojë deri 46°, por kjo nuk llogaritet sipas standardeve meteorologjike.

Pra, nga nesër stabilizim gradual i motit, ndërsa gjatë javës rritje progresive e temperaturave. /MeteoBallkan/

Të tjera