Kuzhina

Gliko qershie

Autori: Gazeta inFokus 09:44 | 23 February 2021

Receta e gatimit për gliko qershie është një nga më të kërkuarat në sezonin e verës. Në këtë recetë gatimi për gliko qershie janë përdorur qershi e bardhë dhe e kuqe.

Qershitë lahen, u hiqen bërthamat. Në një enë hidhet sheqerin dhe uji dhe vien në zjarr sa të mari valë. Hidhen qershitë dhe lihen të ziejn për gjysëm ore duke u hequr shkumën.

Hiqet dhe lihet të pushojë për 6 orë ose deri ditën tjetër. Me kujdes heqim qershitë, kullojmë lëngun dhe e vemë në zjarr deri sa të trashet, hedhim qershitë i lemë 5 minuta në mënyrë që të mos ziejn shumë, të rrinë kokërr, hedhim lemontos ose shtrydhim limon.

Të tjera