Lajme

Gjermania shënon rreth 800 raste të reja me koronavirus

Autori: Gazeta inFokus 09:51 | 20 May 2020

Instituti për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 797 raste të reja me koronavirus.

Kështu, numri i përgjithshëm i të infektuarve në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 176,007 persona, shkruan “Reuters”.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u shënuan edhe 83 të vdekur dhe numri i përgjithshëm i viktimave shkoi në 8,090.

Gjermania është në mesin e vendeve me shifrën më të lartë të të infektuarve në Evropë, por vazhdimisht e ka mbajtur numrin e viktimave në nivel më të ulët se disa vende të tjera, si Spanja, Italia, Franca dhe Britania e Madhe.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka biseduar të martën me kryeministrat e vendeve të Vishegradit – ku bëjnë pjesë Polonia, Çekia, Sllovakia dhe Hungaria – dhe të gjithë janë pajtuar t’i largojnë në mënyrë graduale kufizimet e lëvizjes dhe kontrollet kufitare sapo të mundësohet një gjë e tillë nga situate e pandemisë.

Të tjera