Lajme

Gjermania e pozicionon Shqipërinë ndër vendet më të mbrojturat nga Covid

Autori: Gazeta inFokus 23:34 | 24 April 2021

Një artikull gjerman e ka pozicionuar Shqipërinë si vendi më i mbrojtur nga Covid-19.

Sipas të dhënave të artkullit, deri më tani, në Shqipëri janë regjistruar 130,270 infektime të COVID-19, me 2,367 vdekje deri më 24 Prill 2021. Kjo korrespondon me një normë infeksioni prej 4.53% dhe një shkallë vdekjeje prej 1.82%.

Një mesatare e 7 ditëve të fundit përcaktoi shifrën 137. Javën e kaluar, 33.5 infektime të reja për 100,000 banorë u raportuan në Shqipëri.

Krahasimi me vendet e tjera:

Shqipëria renditet e 68-ta sa i përket infeksionit bë të gjitha vendet. Shqipëria është në vendin e 82-të në lidhje me vdekshmërinë.

Të tjera