Lajme

Gjermania e Franca urojnë Kurtin e Osmanin kërkojnë që sa më parë të krijohet qeveria

Autori: Gazeta inFokus 10:38 | 22 February 2021

Gjermania dhe Franca përmes një komunikate të përbashkët pas zgjedhjeve të 14 shkurtit kanë uruar , kandidatin për kryeministër, Albin Kurtin nga LVV-ja dhe kandidaten për presidente, Vjosa Osmanin për rezultatin në këto zgjedhje.

Në këtë komunikatë dy shtetet kanë kërkuar që sa më shpejtë të formohet qeveria e re dhe të zgjidhet presidenti i Kosovës.

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka publikuar në rrjetin social Tëitter këtë komunikatë ku thuhet se presin që të formohet qeveria dhe të vendoset për presidentin sapo të finalizohen rezultatet e zgjedhjeve të 14 shkurtit.

“Së bashku me BE-në ne do të mbështesim Kosovën në menaxhimin e pandemisë COVID 19”, thuhet në këtë komunikatë.

Dy shtetet janë shprehur të gatshëm që të mbështesin vazhdimin e dialogut të lehtësuar nga Bashkimi Evropian./Gazeta inFokus/ 

Të tjera