Lajme

​Gërvalla: Është bërë progres në shërbimin e jashtëm të Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 15:48 | 25 November 2022

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka thënë se përmes vendosjes së ligjshmërisë është bërë progres në shërbimin e jashtëm të Kosovës.

Në raportimin para Komisionit për Punë të Jashtme, Gërvalla tha se asnjë diplomat nuk është avancuar me prapavijë politike.

Derisa tha se në buxhetin e vitit të ardhshëm janë paraparë edhe hapja e misioneve të reja diplomatike.

Mirëpo, deputetët opozitarë u shprehën kritik karshi kryediplomates, siç thanë për politizimin e shërbimit të jashtëm.

Të tjera