Lajme

Gërvalla do të shkojë në vend të Kurtit në darkën e organizuar nga Borrell

Autori: Gazeta inFokus 15:47 | 10 May 2022

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, do të marrë pjesë në darkën joformale në Bruksel, që është e organizuar nga përfaqësuesi i Politikës së Jashtme në Bashkimin Evropian, Josep Borrell.

Gërvalla këtë e ka bërë të ditur në emisionin Sytë Shtatë sot në Klan Kosova, ku edhe ka shtuar se ajo do ta zëvendësojë kryeministrin Albin Kurti, i cili është për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe e ka të pamundur pjesëmarrjen në këtë event, transmeton KlanKosova.tv.

Në këtë darkë e cila është e organizuar për liderët e Ballkanit Perëndimor, do të jetë i pranishëm edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Aty thuhet se do të diskutohet për luftën në Ukrainë dhe pasojat e agresionit rus në ekonominë evropiane.

Të tjera