Lajme

Gërvalla: BE ta respektojë përkushtimin e saj për ta bërë Kosovën pjesë të saj

Autori: Gazeta inFokus 18:17 | 26 April 2022

Shefja e diplomacisë së Kosovës Donika Gërvalla deklaroi sot në Sofje se BE-ja duhet t’i respektojë zotimet e saj për ta bërë vendin e saj anëtare së shpejti.

Gërvalla ishte ndër pjesëmarrësit në Forumin “The EU Meets the Balkans”, ku politikanët dhe ekspertët po diskutojnë mënyrat për të forcuar bashkëpunimin rajonal dhe integrimin në BE.

Ajo tha se njerëzit në Kosovë e mbështesin fuqishëm integrimin në BE dhe se vendi po bën të gjitha përpjekjet për të përmbushur kërkesat për anëtarësim. Ajo bëri thirrje për përparim të mëtejshëm drejt heqjes së vizave për Kosovën, por tha se anëtarësimi i plotë është qëllimi i vërtetë i vendit të saj.

Të tjera