Lajme

Gazi rus vazhdon të rrjedhë në vendet e tjera të BE-së

Autori: Gazeta inFokus 11:03 | 27 April 2022

Ndërsa Polonia dhe Bullgaria janë të parat në BE që iu ndërprenë furnizimet me gaz rus, ato nuk janë të vetmet vende që kanë refuzuar kërkesën e Moskës që dërgesat të paguhen në rubla, për të cilën Gazprom thotë se është arsyeja pse e ka ndërprerë furnizimin këtë mëngjes.

Vende të tjera raportojnë se po vazhdojnë të marrin gaz normalisht.

Austria, e cila ka vazhduar të paguajë për gazin e saj rus në euro, tha këtë mëngjes se furnizimet po vazhdonin pa kufizime. Ajo merr rreth 80% të gazit të saj nga Rusia.

Në mënyrë të ngjashme, Gjermania gjithashtu ka refuzuar të paguajë për gazin e saj në rubla. Mbrëmë rregullatori i rrjetit të tij tha se po monitoronte situatën, por tha se siguria e furnizimeve të tij ishte “aktualisht e garantuar”.

I vetmi vend i BE-së që ofron të paguajë për gazin e tij rus në rubla është Hungaria. Ministri i Jashtëm i saj tha këtë mëngjes se furnizimet ishin normale, duke shtuar se në maj do të transferonte pagesën e radhës për gazin rus në euro për Gazprombank për ta kthyer më pas në rubla, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Të tjera