Lajme

FSK pranon kamionë ushtarak gjerman në vlerë 2.7 milionë €

Autori: Gazeta inFokus 11:06 | 11 April 2024

Forcat e Sigurisë së Kosovës janë bërë me pesë kamionë ushtarak sot pas ceremonisë së pranim-dorëzimit të mjeteve në vlerë prej 2.7 milionë eurove nga Republika Federale e Gjermanisë në kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë.

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci e ka cilësuar këtë donacion si mundësi për ngritjen e kapaciteteve logjistike dhe operacionale të FSK-së.

“Mbështetja me operimet ushtarake të FSK-së është vetëm njëra nga fushat ku Gjermania kontribuon ndjeshëm për sigurinë e vendit tonë”, ka thënë Maqedonci.

-Advertisement-

Ambasadori gjerman Jorn Rohde ka thënë se ky donacion është një hap tjetër gjerman si mbështetje ndaj Kosovës.

“Kjo është një ndihmë për logjistikën në fushën e transportit në përgjithësi. FSK ka patur 10 kamionë dhe tashmë i kemi 15 kamionë”, ka deklaruar ambasadori.

Ky donacion ka ardhur në kuadër të investimit gjerman të vitit të kaluar prej 3 milionë e 800 mijë euro.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Nis bashkëpunimi serioz dhe strategjik midis Comodita dhe JYSK International

Të tjera