Lajme

Franca dhe Gjermania kërkojnë një propozim të shpejtë për Asociacionin

Autori: Gazeta inFokus 20:33 | 31 March 2023

Franca e Gjermania i kanë bërë thirrje Kosovës e Serbisë, që të zbatojnë marrëveshjet që u arritën mes tyre për ujdinë bazë sipas propozimit evropian për normalizimin e raporteve.

Më 27 shkurt në Bruksel, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u pajtuan që dokumenti në fjalë të mbetet i pa ndryshuar përderisa më 18 mars ata në Ohër u pajtuan, por pa nënshkruar me aneksin e zbatimit të ujdisë në fjalë.

“Nëse shohim jashtë, atëherë shihet se pranvera po vjen, lisat po lulëzojnë, bari është më i gjelbër dhe pas një dimri të tensionuar e të ftohtë po shohim shenjat e mundshme të pranverës në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë të lehtësuar nga Bashkimi Evropian”, tha Olivier Guerot, Ambasador i Francës në Kosovë.

Sikur francezi ashtu dhe gjermani folën për pasoja nëse zotimet e nga Brukseli e Ohri nuk zbatohen. Por se për çfarë pasoja bëhet fjalë ata si përmenden, derisa ftuan që koncentrimi të jetë në anën positive.

“Ka obligime për të dyja palët. Lexojeni marrëveshjen aty është ndërrimi i misioneve të përhershme, njohja e simboleve shtetërore, s’ka kundërshtime. Shpresoj në më pak fokus ndaj deklaratave e më shumë në veprime”, theksoi Jorn Rohde, Ambasador i Gjermanisë në Kosovë.

Si të ftuar në një debat nga Media Qendra në Çagllavicë të dy ambasadorët u treguan përkrahës të fortë të aspiratave euroatlantike të Kosovës, siç është hyrja në Këshill të Evropës.

E një detyrë që pritet nga pala kosovare është e pashmangshme.

“Ka pritje nga ne për Qeverinë e Kosovës që të del me një propozim për Asociacionin. Ne e presim këtë dhe i inkurajojmë ata ta bëjnë, dhe kjo duhet të jetë shumë e qartë”, shtoi i pari i Parisit në Prishtinë.

Nga ana e tij Rohde u shfaq i shqetësuar ndaj një fenomeni që po ngjan në veri të vendit.

“Lexova sot se vetura janë djegur në veri të personave të cilët kanë ndryshuar targat e veturave. Jemi në shekullin 21. Si mund të digjni veturat?”, tha i pari i Berlinit në Prishtinë.

Storie Suksesi – Studentët e Kolegjit Universum fitues të garës Mobile Hackathon App

Të tjera