Lajme

Fotografia që u shpërnda shumë ku shihet mbretërsha duke qeshur me burrin e saj, pas vdekjes së Elizabeth II

Autori: Gazeta inFokus 20:28 | 11 September 2022

Një fotografi e shpërndarë së fundmi pas vdekjes së Mbretëreshës Elizbaeth II, në të cilën thuhej se ajo qeshte me veshjen e bashkëshortit të saj, Princin Philip, doli të jetë e pavërtetë.

Sipas AP-së, Mbretëresha nuk ishte duke qeshur me veshjen e Princit Philip, i cili ishte i veshur me uniformën e rojës, e cila përfshin kapelë prej lëkure të ariut, por ishte duke qeshur me bletët.

Sidoqoftë, nuk kishte asgjë të pazakontë që princi Philip të shfaqej me një uniformë të Gardës Grenadier, duke qenë se ai ishte kolonel i regjimentit.

Fotografitë e tjera të bëra atë ditë tregojnë se mbretëresha ishte në të vërtetë e kënaqur nga kaosi që pasoi pasi një tufë bletësh ndërprenë punimet e ngjarjes. Fotoja është bërë më 15 prill 2003, në Kështjellën Ëindsor nga Chris Young, i cili ishte i vetmi fotograf i shtypit në këtë ngjarje, në emër të agjencisë së lajmeve Association Press.

Fotot e tjera të Association Press tregojnë qartë bletët, si dhe reagime shtesë nga mbretëresha, Philipi, rojet dhe të ftuarit në ngjarje.

Young konfirmoi për AP në një intervistë telefonike të premten se nuk i dukej se mbretëresha po qeshte me burrin e saj.

“Më kujtohet se ajo shpërtheu duke qeshur, kështu që fillova ta gjuaja dhe më pas shikova djathtas dhe pashë masakër absolute njerëz që vraponin përreth, bletë që fluturonin përreth – ajo po qeshte me dhe ai po buzëqeshte”, tha Young për reagimet e mbretëreshës Elizabeth dhe princit Philip.

Mbretëresha Elizabeth II vdiq në Kalanë Balmoral të enjten në moshën 96-vjeçare, duke e bërë automatikisht mbret djalin e saj të madh, Charles.

Të tjera