Lajme

Flamuri kuq e zi i pengon Serbisë, “e dënon ashpër” takimin e Albin Kurtit me diplomatët norvegjezë

Autori: Halil Berisha 16:24 | 09 October 2019

Ministria e Punëve të jashtme të Serbisë, e ka “dënuar ashpër”, takimin e përfaqësuesit special për Ballkanin Perëndimor nga Ministria e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, departamenti i Evropës Juglindore, Arne Sannes Bjørnstad dhe ambasadorit të Norvegjisë në Kosovë Jens Erik Grøndahl me kryetarin e kandidatin e Vetëvendosjes për kryeministër Albin Kurtin, partia e së cilit doli e para në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 6 tetorit.

Sipas raportimeve të mediave serbe, në takim u mbajt flamuri i Shqipërisë, gjë që nuk iu pëlqeu serbëve, shkruan gazeta inFokus.

Sipas agjencisë së lajmeve, FoNet, Kurti është ithtar i krijimit të Shqipërisë së Madhe, dhe që secili që takohet në Prishtinë me të, i cili pretendon të jetë kryeministër i Kosovës, legalizon idenë e Shqipërisë së Madhe, përkatësisht bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, thuhet në komunkatën për media të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë./Gazeta inFokus/

Të tjera