Lajme

Fitore historike e Laburistëve në Mbretërinë e Bashkuar! Kryeministri i sapozgjedhur, Keir Starmer: Ndryshimi fillon tani!

Autori: Gazeta inFokus 07:30 | 05 July 2024

Kryeministri i sapozgjedhur Mbretërisë së Bashkuar, Keir Starmer, iu drejtua mbështetësve me entuziazëm dhe brohorima në një tubim pas fitores së Partisë Laburiste në qendër të Londrës, teksa premtoi “rinovim kombëtar” pas 14 viteve të sundimit konservator.

“Ju keni bërë fushatë, keni luftuar, keni votuar dhe tani ka ardhur momenti. Ndryshimi fillon tani”, i tha Starmer stafit të Laburistëve. “Do të jetë një parti e ndryshuar e Punës, e gatshme për t’i shërbyer vendit tonë”, tha ai.

Megjithatë, Starmer shtoi se të kesh “një mandat si ky vjen me një përgjegjësi të madhe”.

-Advertisement-

“Detyra jonë nuk është asgjë më pak se rinovimi i ideve që e mbajnë këtë vend të bashkuar. Rinovimi kombëtar. Nëse punoni shumë, nëse luani sipas rregullave, ky vend duhet t’ju japë një shans për të vazhduar… Ne duhet ta rikthejmë këtë. Ne duhet ta kthejmë politikën në shërbimin publik, të tregojmë se politika mund të jetë një forcë për më mirë. Mos gaboni, ky është testi i madh për politikën në këtë epokë.

Lufta për besim është beteja që përcakton moshën tonë”, tha Starmer, në fjalimin që erdhi pak pasi kryeministri Rishi Sunak pranoi humbjen në zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Comodita Home dhe Prince Caffe: Sponsor të përgjithshëm të Sunny Hill Festival

Të tjera