Lajme

Finlandës dhe Suedisë u hapet rruga për anëtarësim në NATO, Turqia ua heq bllokadën

Autori: Gazeta inFokus 21:04 | 28 June 2022

Turqia ka hequr bllokadën ndaj Finlandës dhe Suedisë, duke u hapur kështu rrugë këtyre dy vendeve për anëtarësim në NATO, shkruan Reporteri.net.

Të tri shtetet kanë nënshkruar një marrëveshje mirëkuptimi sot në Madrid të Spanjës, në kohën kur po mbahet samiti i NATO-s.

Marrëveshja i hap rrugë dy shteteve nordike që t’i bashkohen aleancës ushtarake më të madhe në botë, në një kohë tensionesh që kërcënojnë paqen globale, si pasojë e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Të tjera