Fokus

Flet vajza e Halit Gecit, mësuesit i cili u vra dy ditë para daljes së UÇK-së në skenë

Autori: Sylejman Sylejmani 18:48 | 07 March 2019

Ditën e daljes së UÇK-ës në skenë, Valbona varrosi babin e saj, Halit Gecin, i vrarë në shkollën ku po jepte mësim në Llaushë të Skënderajt më 26 nëntor 1997.

Për Gazetën inFokus, Valbona ka rrëfyer me emocione për ditën e vrasjes së të atit.

Si një 18-vjeçare në atë kohë ajo kujton momentin kur i ati nuk e la të shkonte në shkollë atë ditë të kobshme.

Valbona Gerci-Vrella ka vazhduar traditën familjare dhe është bërë mësuese. Ajo jep mësim në fshatin Gelancë të Suharekës.

Ekskluzivisht, rrëfimin e saj mund ta dëgjoni në videon e realizuar nga Gazeta inFokus.

Të tjera