Lajme

Festa e hapjes së negociatave me BE-në, Presidentja e PE uron shqiptarët në shqip: Sa çast prekës dhe historik

Autori: Gazeta inFokus 22:01 | 28 July 2022

Presidentja e Parlamenti Evropian, Ursula Von der Leyen uroi sonte nëpërmjet një video mesazhi në koncertin festiv në Tiranë uroi shqiptarët për hapjen e negociatave me BE-në.

Sa çast prekës dhe historik, kështu e nisi fjalimin e urimit presidentja e PE, teksa falënderoi në fund të fjalimit në gjuhën shqipe të gjithë shqiptarët për punës dhe suksesin që arritën për hapjen e negociatave me BE-në.

“Sa çast prekës dhe historik për Shqipërinë dhe për BE-në. Jam shumë e lumtur të jem pjesë e festimeve tuaja. Urime nga thellësia e zemrës sime. Më n ë fund mund të nisim negociatat. Ky është mbi të gjitha suksesi juaj. Falë jush mbi të gjitha, ju siguruat që të hapen negociatat, çuat në mënyrë të qëndrueshme në rrugën e saj evropiane. Ju forcuat shtetin ligjor. Një e ardhme e bërë nga e Evropa, e bërë nga ju. Faleminderit”, tha presidentja e PE.

Të tjera