Auto&Tech

Ferrari, në shënjestër të hakerëve

Autori: Gazeta inFokus 10:31 | 24 March 2023

Prodhuesi italian i makinave sportive Ferrari është viktima e fundit e një sulmi hakerësh.

Hakerët futën një virus në sistemin kompjuterik të Ferrarit, por vodhën edhe të dhënat e klientëve. Më pas ata vendosën të kërkonin një shpërblim, por Ferrari refuzoi kategorikisht.

Ferrari veproi në mënyrë shumë transparente dhe menjëherë pas sulmit informoi publikun se ishte objektivi i kriminelëve kibernetikë, të cilët vodhën të dhënat.

Megjithatë, ata kanë reaguar ndaj shpërblimit të kërkuar në përputhje me politikën e mospërgjigjjes ndaj shantazheve dhe kanë refuzuar çdo mundësi marrëveshjeje dhe pagese.

Më pas Ferrari ka njoftuar policinë, por ka nisur edhe një hetim të brendshëm. Ata informuan klientët e tyre se të dhënat e tyre personale, përfshirë adresat e e-mailit dhe numrat e telefonit, ishin komprometuar.

Të dhënat më të ndjeshme, si ato që lidhen me llogaritë bankare, nuk u vodhën. Ferrari thotë se ky rast nuk ka ndikuar në biznesin e tyre.

Revista amerikane Jalopnik kujton se Ferrari ishte në shënjestër të hakerëve edhe vitin e kaluar, kur iu vodhën rreth 7 GB të dhëna, udhëzime dhe dokumente të tjera.

Etiketa:
Universiteti #1 në SHBA për inovacion vjen në Kosovë?

Të tjera