Lifestyle

Fabrika në vështirësi: Nuk përballon dot kërkesën për birrën e re “NATO”

Autori: Gazeta inFokus 14:12 | 20 May 2022

Një fabrikë finlandeze birre po përpiqet të përballojë kërkesën e madhe për birrën e saj të re të quajtur “NATO”, që u krijua për të shënjuar vendimin e vendit për t’u bashkuar me aleancën ushtarake pas 75 vitesh neutraliteti.

Fabrika e birrës është e vendosur në Savonlinna, 50 km nga kufiri rus, në një ndërtesë me tulla të kuqe të ndërtuar kur Finlanda ishte ende pjesë e Perandorisë Ruse në 1909.

Pronari i saj, Petteri Vanttinen i tha agjencisë së lajmeve AFP se shitjet e birrës së tij “liri” kanë shpërthyer që kur ajo u bë virale në mediat sociale pasi parlamenti finlandez njoftoi vendimin për t’u bashkuar me NATO-n të hënën.

“Normalisht ne shesim rreth njëqind kanaçe birre në ditë. Tani numri është mbi dy mijë”, tha ai.

Finlanda dhe Suedia kanë paraqitur tashmë kërkesat e tyre për t’u bashkuar me NATO-n.

Të tjera