Lajme

Evropa pritet të përjetojë dimrin më të vështirë që nga Lufta e Dytë Botërore

Autori: Gazeta inFokus 21:35 | 04 September 2022

Vendet e perëndimit pritet të përballen me një krizë energjetike. Dimri parashikohet të jetë i vështirë dhe vendimet e fundit të Gazprom dëshmojnë se situata mund të jetë e vështirë.

Në një analizë nga mediat greke, bëhet me dije se Evropa me luftën në Ukrainë duke se është në një “luftë” me qeveritë që përpiqen të vendosin një tavan në konsumin e ngrohjes.

Vendimi i Gazprom-it të Rusisë për të imponuar mbyllje të njëpasnjëshme të gazsjellësit Nord Stream ka ngritur alarm tek me evropianët që dërgojnë mesazhin se do të ketë kufizime nëse Kremlini heq prizën.

Si pjesë e përpjekjeve të përgjithshme për të përmirësuar çmimet, shtatë ekonomitë më të fuqishme në planet, G7, po promovojnë vendosjen e një tavani mbi çmimin e gazit natyror dhe naftës ruse, diçka që megjithatë gjen kundërshtim të plotë nga Moska. i cili me të dëgjuar lajmin kërcënon të ndërpresë përfitimet.

Nga ana tjetër, raportet e mediave amerikane duan që Moska të ruajë prodhimin e saj të naftës, gjë që do të shihet në takimin e OPEC-ut dhe aleatëve të tij, përfshirë edhe Rusinë ditën e  hënë.https://zeri.info/inarticle.html

Sipas ekspertit të energjisë Lleëelyn King, fundi i këtij viti për Evropën ka të ngjarë të jetë “dimri i saj më i keq që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, nga 1944 deri në 1945”.

“Çmimet e gazit natyror arritën në 3,100 dollarë për 1,000 metër kub në mes të gushtit, një rritje prej 610% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, e matur nga tregu holandez TTF. Me këtë çmim shumë termocentrale nuk kanë mundësi të funksionojnë për një kohë të gjatë”, theksohet në artikull.

“Si pasojë e rritjes së kostove të hyrjes së karburantit, çmimet standarde të energjisë elektrike në Evropë janë rritur pothuajse 300% në vitin 2022, duke thyer rekorde. Në përgjithësi, çmimet e energjisë janë dhjetë herë më të larta se mesatarja pesëvjeçare”, shtoi ai.

Kontinenti evropian nuk është gati për një gjendje të tillë. Si çdo vit, kërkesa për gaz natyror do të rritet në mënyrë dramatike në dimrin e ardhshëm.

Të tjera