Lajme

Eurodeputeti gjerman: Borrell po e përkëdhel Serbinë dhe po sanksionon Kosovën

Autori: Gazeta inFokus 23:01 | 11 August 2023

Eurodeputeti gjerman, Reinhard Bütikofer, ka reaguar ndaj deklaratave të zëdhënësit të BE-së, Peter Stano, lidhur me masat ndaj Kosovës, duke e akuzuar shefin e diplomacisë së BE-së, Josep Borrel,  për qasje të njëanshme dhe të padrejt në raport me Kosovën.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Peter Stano, të enjten tha se ndërmarrja e veprimeve ndaj Qeverisë së Kosovës ka ndodhur për shkak “të paaftësisë të autoriteteve kosovare që të sillen në mënyrë evropiane”, duke mos treguar se kur dhe nëse do të hiqen ato.

Ndaj kësaj deklarate ka reaguar eurodeputeti gjerman duke akuzuar përfaqësuesin e BE-së për politikë të Jashtme, Josep Borrell, për qasje të njëanshme.

-Advertisement-

“Çfarëdo marrëzie që shqipton zëdhënësi i Bashkimit Evropian, ai është zëri i zotërisë së tij dhe Josep Borrell duhet të mbahet përgjegjës nga Parlamenti Evropian për një politikë krejtësisht të dështuar, shumë të njëanshme dhe të padrejtë: qeverinë autoritare serbe që ai ‘përkëdhel’, dhe Kosovën që ai kritikon dhe sanksionon”, ka shkruar Butikofer, në platformën X (ish Twitter), transmeton Telegrafi.

Eurodeputeti gjerman kishte reaguar edhe kur ishin paralajmëruar masat sanksionuese të BE-së ndaj Kosovës.

Ai kishte hedhur dyshime në kredibilitetin e përfaqësuesit të Lartë të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, në misionin e ndërmjetësimit në dialogun Kosovë-Serbi.

“Një konkluzion nga tema që shtjelluat, a do të ishte më mirë sikur të ishte një të dërguar special më kredibil”, kishte thënë përmes një postimi në Twitter, duke e etiketuar emrin e përfaqësuesit Borrell.

Ndaj deklaratës së Stanos dje ka reaguar deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja.

Muja tha se respektimi i ligjshmërisë, kushtetutshmërisë dhe sovranitetit, nuk qenka sjellje evropiane e si e tillë qenka ndëshkuar nga BE.

“Më lejoni të listoj një varg sjelljesh “evropiane” të Serbisë, të cilat kanë kaluar pa ndëshkim nga ana e BE-së”, ka thënë ai.

Më tej ka bërë një kronologji të situatës duke listuar siç thotë ai “sjelljet e BE-së ndaj Serbisë që mbaruan pa ndëshkim”, duke i reaguar në këtë mënyrë BE-së.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Po, Po 31 Vetura Dacia Logan shpërblim për konsumator nga ETC

Të tjera