Auto&Tech

Është ndezur e kuqja? Pa panik, ju mund të ecni edhe kaq kilometra me veturën tuaj!

Autori: Gazeta inFokus 13:14 | 02 May 2017

Rrallë shoferit, për të mos thënë asnjërit nuk i ka ndodhur ndonjëherë që të gjendet në atë situatë kur është duke vozitur dhe në tabelën e paralajmërimeve të veturës së tij nuk i është ndezur “e kuqja” kur bëhet fjalë për karburantin.

Por, siç thuhet në një përshkrim të publikuar nga mediat e huaja, përcjell Telegrafi, edhe në raste të tilla nuk ka nevojë për panik.

Kjo pasi që, në varësi të modelit të automjetit, ju ende do të keni mjaftueshëm karburant për të arritur në pikën më të afërt të karburantit.

Më poshtë ua sjellim një listë të disa modeleve të makinave dhe se sa larg mund të arrijnë pas ndezjes së dritës së kuqe të karburantit:

Ford F-150 – 48 deri 128 km

Toyoya Camry – 104 deri 146 km

Toyota Corolla – 96 deri 135 km

Honda Accord – 112 deri – 149 km

Honda CR-V – 99 deri 125 km

Honda Civic – 94 deri 128 km

Ford Fusion – 56 deri 128 km

Ford Escape – 56 deri 128 km

Toyota RAV4 – 91 deri 119 km

Nissan Rogue – 125 deri 159 km

Hyundai Elantra – 48 km

Ford Explorer – 56 deri 128 km

Ford Focus – 56 deri 128 km

Hyundai Sonata – 48 km

Jeep Cherokee – 106 deri 149 km

Nissan Sentra – 96 deri 128 km

Jeep Wrangler – 75 deri 93 km

Jeep Grand Cherokee – 106 deri 144 km

Toyota Tacoma – 101 deri 120 km

Kia Optima – 48 km

Toyota Highlander – 83 deri 115 km

Kia Soul – 48 km

Toyota Sienna – 86 deri 120 km

Nissan Versa – 128 deri 167 km

Volkswagen Jetta – 91 deri 136 km

Honda Pilot – 72 deri 99 km

Ford Mustang – 56 deri 128 km

Toyota Tundra – 96 deri 115 km

Toyota Prius – 122 deri 130 km

Hyundai Santa Fe – 64 km

Kia Sorento – 64 km

Ford Transit – 56 deri 128 km

Mazda 3 – 111 deri 151 km

Mazda CX-5 – 107 deri 146 km

BMW X3 2,0d – 159 km

Mercedes B 200 CDI – 132 km

Škoda Fabia 1,4 – 131 km

VW Golf 2,0 TDI – 126 km

Dacia Logan MCV 1,5 dCi – 118 km

Fiat Grande Punto T-Jet – 116 km

Audi S5 – 107 km

Smart Fortwo Cabrio 1,0 – 84 km

Opel Astra 1,6 – 82 km

Ford S-Max 2,0 TDCi – 50 km

Etiketa:
Agon Gashi në mesin e 100 Liderëve të Rinj Global: Përzgjedhet në gjeneratën e vitit 2023 nga Forumin Ekonomik Botëror…

Të tjera