Rozë

Është gati të kthehet në serialin më të shikuar në Netflix – për çfarë bëhet fjalë në të shumëpërfolurin “Squad Game”?

Autori: Gazeta inFokus 21:07 | 02 October 2021

Edhe nëse nuk e keni parë serialin ose shakatë që bëhen me të në TikTok – ka shumë mundësi që me siguri keni dëgjuar për “Squid Game”.

Të gjithë kanë folur për serialin e ri të zhanrit thriller që është bërë një hit masiv që kur filloi në Netflix dy javë më parë, shkruan BBC.

Në fakt, seriali korean – i përqendruar në një lojë brutale të mbijetesës – është në rrugën e tij për të mposhtur seriale të famshme si “La Casa de papel” dhe për t’u bërë seriali më i shikuar në gjuhë të huaj i Netflix-it.

Ndërsa zhanri i serialit nuk është i ri, pamjet e tij mahnitëse, personazhet e lidhura dhe studimi shqetësues i natyrës njerëzore kanë ngacmuar audeincën e mbarë botës.

Në “Squid Game”, një grup prej 456 personash, në borxhe dhe të dëshpëruar, joshen në një lojë të etur për gjak mbijetese, ku ata kanë mundësinë të largohen me 45.6 miliardë win korean (39 milionë dollarë) nëse fitojnë një seri prej gjashtë lojërash.

Lojërat janë mjaft të thjeshta – ato janë lojëra të fëmijërisë me të cilat lojtarët u rritën duke luajtur. Dhe kjo përballje e habitshme e lojës së fëmijës së pafajshëm me vdekje të dhunshme ka bërë që shikuesit të joshen më shumë nga ky serial.

“Njerëzit tërhiqen nga ironia që të rriturit e pashpresë rrezikojnë jetën e tyre për të fituar një lojë për fëmijë”, tha regjisori i “Squid Game”, Hwang Dong-hyuk në një intervistë.

“Lojërat janë të thjeshta dhe të lehta, kështu që shikuesit mund t’i kushtojnë më shumë vëmendje secilit personazh sesa rregullave komplekse të lojës”, tha ai.

Ekziston edhe elementi i nostalgjisë. Për shembull, sfida e lojës Dalgona e paraqitur në episodin e tretë është ajo që shumica e koreanëve kujtojnë nga koha kur e luanin si fëmijë.

Në sfidë, lojtarët duhet të presin me kujdes një formë nga një fletë karamele e hollë letre me një gjilpërë. Nëse marrin një formë shumë të ndërlikuar dhe ëmbëlsirat plasin, atëherë ata humbasin.

Një fans korean shkroi në Twitter: “Squid Game më bën të dëshiroj të ha përsëri Dalgona [karamele]. Kanë kaluar 20 vjet … A janë akoma në shitje? Nuk mendoj se mund të gjej një të tillë”.

Ekspertët gjithashtu ia atribuojnë suksesin e serialit personazheve të saj, shumë prej të cilëve janë anëtarë të margjinalizuar të shoqërisë.

Megjithëse të gjithë ata janë të lidhur me probleme të mëdha parash, ata vijnë nga të gjitha sferat e jetës.

Drejtuesi, për shembull, është një njeri i papunë me një problem bixhozi, i cili përpiqet të fitojë respekt nga familja e tij. Përmes lojës, ai takohet me një të larguar nga Koreja e Veriut me një sfond tragjik dhe një punëtor pakistanez i cili keqtrajtohet nga punëdhënësit e tij.

Kim Pyeong-band, një profesor global i përmbajtjes kulturore në Universitetin Sangmyung, tha për BBC: “Njerëzit, veçanërisht brezi i ri, të cilët vuajnë rregullisht nga tjetërsimi dhe pakënaqësia në jetën reale, duket se simpatizojnë personazhet”.

Ashtu si fqinjët e saj të Azisë Lindore, natyra hiper-konkurruese e shoqërisë në Korenë e Jugut ka lënë shumë njerëz të zhgënjyer. Pavarësisht punës së palodhur, thjesht nuk është e mundur që të gjithë të kenë vende të larta universitare ose punë të mira.

Lojërat në shfaqje, sado vdekjeprurëse, paraqesin një botë alternative të supozuar të bazuar në lojën e ndershme.

Siç thotë një zyrtar i lojërave në serial: “Të gjithë pjesëmarrësit në lojë janë të barabartë. Ne po u japim njerëzve që kanë pësuar trajtim të pabarabartë dhe diskriminim në botën e jashtme shansin e fundit për të fituar një konkurs të drejtë”.

Mediat perëndimore kanë bërë krahasime midis “Squid Game” dhe “Parasite”, filmi korean fitues i çmimit “Oscar” në vitin 2019 që gjithashtu shikoi pabarazinë e pasurisë dhe padrejtësinë e shoqërisë.

Por në Azinë Lindore, shikuesit kanë vënë në dukje sesi shfaqja ka ngjashmëri me filmin japonez të vitit 2014, “As The Gods Will”. Filmi është përqendruar tek gjimnazistët, por ai ndjek një skenar të krahasueshëm, dhe disa madje e kanë akuzuar “Squid Game” për plagjiaturë.

Për shembull, “As The Gods Will” gjithashtu përmban lojën tradicionale të fëmijëve “Red Light, Green Light”. Në një nga skenat më të famshme nga “Squid Game”, një vajzë robot gjigante përdor sytë e saj lazer për të dalluar lojtarët që kanë humbur lojën. Ata pastaj vriten.

Sidoqoftë, regjisori i ka mohuar akuzat, duke thënë se nuk ka “asnjë lidhje” midis dy shfaqjeve dhe se paralelet janë tërhequr vetëm për shkak të zhanrit të shfaqjes”.

“Fillova të planifikoja [Squid Game] në vitin 2008 dhe fillova të shkruaj skenarin në vitin2009…ngjashmëritë që u theksuan janë thjesht rastësi dhe nuk ka kopjim nga asnjëra palë”, tha ai.

Në çdo rast, e gjithë zhurma përreth serialit së tij ka çuar në thirrje për një sezon të dytë. Por fansat mund të duhet të presin një kohë të gjatë për këtë.

“Unë nuk kam plane të zhvilluara mirë për ‘Squid Game 2′”, tha ai për Variety. “Është mjaft e lodhshme të mendosh për të”, shtoi regjisori.

Etiketa:

Të tjera