Lajme

Erdogan: Aleatët e NATO-s duhet të respektojnë shqetësimet e Turqisë

Autori: Gazeta inFokus 14:21 | 18 May 2022

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha këtë mëngjes se ai pret që aleatët e NATO-s të kuptojnë ndjeshmërinë e Turqisë për sigurinë.

Në një fjalim para ligjvënësve nga partia e tij në pushtet, ai përsëriti gjithashtu pikëpamjen e tij se delegacionet suedeze dhe finlandeze nuk duhet të vijnë në Turqi për të diskutuar çështjet.

Dhe ai tha se Suedia nuk duhet të presë që Turqia të miratojë ofertën e saj për anëtarësim në NATO pa kthyer “terroristët”.

Turqia akuzon dy vendet nordike se strehojnë anëtarë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grup që ajo e sheh si një organizatë terroriste, dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për organizimin e përpjekjes për një grusht shteti në 2016-ën.

Sipas agjencisë zyrtare turke të lajmeve, Finlanda dhe Suedia kanë refuzuar dhjetëra kërkesa për ekstradimin e militantëve kurdë, të cilët Turqia i përshkruan si terroristë.

Pa mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s, Suedia dhe Finlanda nuk mund t’i bashkohen aleancës ushtarake, megjithëse presidenti i SHBA Joe Biden tha dje se ishte i bindur se mund të arrihet konsensusi.

Etiketa:

Të tjera