Lajme

Epidemiologia: Numri i nënvarianteve të Omicronit po rritet në Kroaci

Autori: Gazeta inFokus 17:19 | 19 June 2022

Zyrtarisht, pandemia e koronavirusit nuk ka përfunduar ende. Vera po fillon, qytetarët po lëvizin gjithnjë e më shumë jashtë dhe viti shkollor po përfundon, ndaj numri i të infektuarve duhet të jetë në rënie.

Por nga ana tjetër, ka pushime, udhëtime dhe qëndrime mes grupeve të mëdha njerëzish. Për këtë arsye, në Kroaci kërkojnë kujdes.

“Covidi nuk ka ikur, pandemia nuk ka mbaruar, është mes nesh. Fatmirësisht, të gjithë kemi mësuar të jetojmë me të. Masat janë lehtësuar prej kohësh. Fatmirësisht, jeta është kthyer në normalitet. Megjithatë, kujdesi nuk është kurrë mjaft”, tha Diana Mayer, epidemiologe në Institutin Kroat të Shëndetit Publik, shkruan agjencia kroate e lajmeve, Index, përcjell Gazeta Express.

“Pacientët në përgjithësi kanë një pasqyrë të dobët klinike ose janë asimptomatikë dhe sëmundja zbulohet rastësisht. Një numër i madh njerëzish janë të infektuar, shumë janë të vaksinuar dhe kjo çon në vdekshmëri të ulët. Por disa masa ende duhet të respektohen. Është higjiena e trupit pastaj dhe higjiena e zones. Hotelet dhe restorantet psh kane ngritur shumë standartet e higjienes. Presim që sezoni turistik të jetë i tillë që të vijnë të gjithë pa asnjë problem është e gjitha një plus i terësise pandemia”, shtoi ajo.

Numri i nënvarianteve të Omicron po rritet në Kroaci

“Kemi nga 400 deri në 500 raste në ditë, gjysma e rasteve të reja dhe pjesa tjetër janë sëmurë sërish. Shumë prej tyre janë vaksinuar. Sëmundja është e paparashikueshme. Omicron aktualisht është dominues, por ka disa nëntipe. Frekuenca e nënvarianteve është rritur në dy javë”, thekson Mayer.

“Tre muaj pas shërimit mund të shfaqet sindroma postcovid. Nuk ka një rregull të caktuar. Nuk janë vetëm çrregullime të frymëmarrjes, është lodhje dhe mund t’i prekë të gjitha organet. Në vitin 2021, kemi pasur rreth 12,000 diagnoza të sindromës postcovid…. Çdo simptomë që vazhdon për më shumë se tre muaj pas Covidit mund të diagnostikohet si sindromë postcovid”, shton ai.

“Rreth 68% e popullsisë është vaksinuar. Është e ngjashme në shumë vende të tjera. Variantet e reja të vaksinave po vijnë, priten në fund të gushtit ose në fillim të shtatorit. Nëse miratohen nga EMA, ne do t’i aplikojmë”, tha Mayer. 

Të tjera