Lifestyle

Eksperti i gjumit zbulon pozicionin më të mirë për të fjetur gjatë ditëve të nxehta të verës!

Autori: Gazeta inFokus 07:14 | 19 July 2022

Në këtë vapë, koha e ditës që njerëzit kanë më shumë frikë është nata, sepse kur moti është vërtet i nxehtë, është e vështirë të bësh një gjumë të mirë. Ju mund ta gjeni veten duke u rrotulluar, duke u përpjekur të gjeni pozicionin e përsosur për të fjetur, por mund të keni vështirësi.

Epo, mos luftoni më pasi James Leinhardt, themeluesi i markës kryesore të jastëkëve dhe dyshekëve Levitex, ka dhënë këshillat e tij për pozicionin më të mirë për të fjetur në këto kushte të vështira. Ai këshillon që produktet e ‘teknologjisë së ftohjes’ zakonisht nuk janë aq efektive sa duken, veçanërisht kur jeni duke fjetur me to për tetë orë në natë. Pozicioni juaj i gjumit sigurisht që mund të ndikojë në mënyrën se si flini, dhe ai këshillon që të mos flini kurrë përpara. Ai tha:

Pozicioni në të cilin shtrihemi është faktori i madh që mund të kontrollojmë kur bëhet fjalë për të qëndruar ftohtë gjatë natës. Pozicioni më i mirë është ai që ne e quajmë “ëndërrimtari”, që do të thotë shtrirja në pozicionin gjysmë fetusi. Optimizimi i qëndrimit tuaj të gjumit me një dyshek dhe jastëk mbështetës do të ndihmojë në ruajtjen e pozicionit në të cilin shkoni për të fjetur për më gjatë, pavarësisht nëse ana e tij gjysmë fetale e shtrirë ‘ëndërrimtar’, ose e shtrirë në shpinë ‘star gazer’ (por asnjëherë përpara, përveç nëse për arsye mjekësore).

Pse është kaq e rëndësishme? Sepse nëse hidhni dhe rrotulloheni natën, ndryshueshmëria e rrahjeve të zemrës suaj rritet. Kjo ju bën më të ngrohtë pasi më shumë gjak pompon nëpër trup, kështu që kur temperaturat janë më të nxehta, njerëzit në përgjithësi bëhen edhe më të ngrohtë dhe më të pakëndshëm.

Të tjera